Nasıl Denizci Olunur?

Cevapla
admin
Site Admin
Mesajlar: 66

Nasıl Denizci Olunur?

Mesaj gönderen admin » 01 Eyl 2019, 17:00

Nasıl gemi adamı olunur?

Nasıl denizci olunur sorusunu yanıtlamak mesleğe başlamak isteyen arkadaşların kafasındaki soruları yanıtlamak adına çok önemli.

Öncelikle Türk Ticaret Kanununun 821. maddesine göre gemilerde çalışan gemi kaptanı, zabitler, yardımcı zabitler, tayfalar ve yardımcı hizmet personeline denizci ya da gemi adamı denilmektedir.

Denizci olmak için belirli bir eğitime, sağlık raporuna ve sertifikalara sahip olmak gerekir. Türk Denizcilerinin eğitim seviyesinin artması Türk Denizcilerinin Dünya'daki önemini arttıracak ve uluslararası firmalarda çalışmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle İngilizce konusunda yeterliliğimizi arttırdığımızda uluslarası firmalar tarafından ilk aranan biz olabiliriz.

Gemilerde personel güverteci ve makineci olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar. Güverte bölümünde; Kaptan(Süvari) , ikinci ve üçüncü kaptan, güverte reisi, usta gemici ve gemiciler görev yapmaktadır. Makinede ise; Çarkçıbaşı(Baş Mühendis), ikinci ve üçüncü çarkçı, elektroteknik zabiti, makine Lostromosu, fiter ve yağcı görev yapmaktadır. Ayrıca mutfakta görevli Aşçı ve Kamarot da bulunabilir.

Peki gemi adamı olmak için gerekli şartlar nelerdir?
  • T.C. vatandaşı olmak (Kıbrıs ve Türk Cumhuriyetleri vatandaşları ile ilgili özel durumlar vardır),
  • Gemi Adamı Yönetmeliği’nde belirtilen yeterlik dereceleri için yaş, öğrenim derecesi, eğitim ve hizmet süreleri ile ilgili şartları yerine getirmek,
  • Sağlık durumunun “Gemi Adamları Sağlık Yönetmeliği”nde belirtilen şartlara uygun olduğunu, “Gemi Adamı Yönetmeliği”ne göre belgelemek,
  • “Gemi Adamı Yönetmeliği”nde belirtilen suçlardan ceza almamış olmak, gibi yasal koşulları taşımak zorundadır.
Eğer sizde gemi adamı olmak istiyorsanız güvenilir bir gemi adamı yetiştirme kursuna başvuru yaparak mesleğe ilk adımınızı atabilirsiniz.



Cevapla